POZNAJ NASZE PRZEDSZKOLE

Zapraszamy do obejrzenia filmu promocyjnego "Mój dzień w Przedszkolu Samorządowym nr 26 Integracyjnym im. Joanny Strzałkowskiej-Kuczyńskiej w Białymstoku", oraz filmu "Inni?... Tacy sami!" zrealizowanego przez ORE.


Mój dzień...

Inni?... 

Prezentacja EUROPO JESTEŚMY Z TOBĄ

 

Zapraszamy do obejrzenia archiwum aktualności z roku szkolnego 2015/2016

Pożegnanie pani Halinki

pozegnanie-pani-halinkiW dniu 30 czerwca 2016r. Pożegnaliśmy uroczyście Panią Halinę Kosterewę- pomoc nauczyciela, która po 36 latach pracy w naszym przedszkolu odeszła na zasłużony odpoczynek. Z okazji zakończenia pracy zawodowej składamy Tobie Halinko serdeczne podziękowanie za trud i pracę, której nie sposób zmierzyć. Z życzeniami wszelkiej pomyślności na dalszym etapie życia - Społeczność Przedszkola Samorządowego nr 26 Integracyjnego im. Joanny Strzałkowskiej – Kuczyńskiej w Białymstoku

Odwiedziny Michała

odwiedziny-michalaW czerwcu 2016r. odwiedził nas absolwent Przedszkola -Michał i chociaż jest już dorosłym mężczyzną, poznaliśmy go od razu. Miło powspominać czas pobytu w grupie przedszkolnej. Panie Michale Na dalszą edukację życzymy pomyślności, sukcesów, a na nadchodzące wakacje wypoczynku i wielu wrażeń. Dziękujemy za wspaniałą niespodziankę. Zapraszamy na kolejne wizyty.

Współpraca z Sydney

wspolpraca-z-sydney   W roku szkolnym 2015/2016 grupa „Kacperki” realizująca program nauczania dwujęzycznego „Bilingual Kids” w anglojęzycznej grupie przedszkolnej nawiązała współpracę z polską szkołą w Australii - The Polish School of Sydney in Randwick zakresie edukacji, propagowania wartości patriotycznych, poznawania tradycji, kultur polskiej i australijskiej. Współpraca w głównej mierze dotyczy: wymiany doświadczeń w zakresie edukacji dzieci w wieku wczesnoszkolnym, wspierania wymiany doświadczeń kadry nauczycielskiej, prowadzenia wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych, poznawania przez uczniów polskiej i australijskiej kultury, tradycji, obyczajów, pogłębiania w uczniach poczucia polskiej świadomości narodowej i dumy z pochodzenia polskiego poprzez propagowanie wartości patriotycznych, wymiany materiałów edukacyjnych, organizowania konkursów, wystaw oraz innych prezentacji niezbędnych do realizacji przedsięwzięć edukacyjnych, wymiany rezultatów w uzgodnionej tematyce.

Zakończenie roku w grupie ukraińskiej

zakonczenie-roku-w-grupie-ukrainskiejW dniu 22 czerwca 2016r. o godz. 17:00 uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2015/2016 w grupach języka ukraińskiego. Dzieci przygotowały wiersze i piosenki w języku ukraińskim. Zaprezentowały się w strojach z elementami ludowymi.  Uroczystości towarzyszyła kamera TV Białystok oraz Radio Białystok. Rodzice i dzieci podziękowali prowadzącej zajęcia -Pani Aleksandrze, która doskonale przygotowała swoich podopiecznych.    

VII Wiosenna Spartakiada Osiedla Sienkiewicza

vii-wiosenna-spartakiadaW dniu 7 czerwca 2016 r. w Szkole Podstawowej Nr 11 odbyło się uroczyste otwarcie boiska sfinansowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wydarzenie było połączone z VII Wiosenną Spartakiadą Osiedla Sienkiewicza "Razem Weselej". Nasze przedszkole było współorganizatorem Spartakiady wraz z Białostocką Spółdzielnią Mieszkaniową, Przedszkolem Samorządowym Nr 8 i Nr 42.    

Piknik integracyjny

piknik-integracyjnyZapraszamy do obejrzenia zdjęć z Pikniku Integracyjnego - "Dzień Dziecka i Rodziny", który odbył się 3 czerwca 2016 r. na terenie naszego przedszkola. Po powitaniu gości przez panią wicedyrektor Dorotę Rożko wszyscy obejrzeli bajkę pt. "Goście u biedronki" na podstawie wiersza J. Brzechwy "Żuk", w wykonaniu naszego koła teatralnego "Przedszkolaki Cudaki". Następnie dzieci wraz z rodzicami mogły wziąć udział w pozostałych atrakcjach naszego pikniku takich jak: pokaz zumby - "Jak tańczą dorośli, jak tańczą dzieci", "dmuchańce", "autochodzik", pluszakowe laboratorium, warcaby, malowanie na folii, cieciorkowe konstrukcje, zajączki z mikrofibry, stoisko kulinarne, jazda na kucyku.

Wyjazd do Majątku Howieny

wyjazd-do-majatku-howieny2 czerwca 2016r. dzieci z naszego przedszkola wyjechały do Majątku Howieny w Pomigaczach. W wyjeździe wzięły udział wszystkie grupy przedszkolne. Zobaczmy jak dzieci bawiły się na łonie przyrody!      

Przedszkolny piknik w Dniu Dziecka

przedszkolny-piknik-dzien-dziecka1 czerwca 2016 r. wszystkie grupy przedszkolaków urządziły wspólny piknik, aby w ten sposób świętować Dzień Dziecka. Tego dnia dzieci przyniosły swoje ulubione piknikowe przekąski i cieszyły się piękną letnią pogodą bawiąc się na przedszkolnym placu.      

"Niezwykłe wybryki doktora Muzyki" - audycja muzyczna

audycja-muzyczna-w-maju25 maja 2016 gościliśmy  w naszym przedszkolu filharmoników białostockich z koncertem "Niezwykłe wybryki doktora Muzyki". Główny bohater opowieści - Doktor Muzyka, to niezwykły lekarz. Pomaga swoim pacjentom posługując się muzyką jako lekarstwem. Z dobrym skutkiem leczą się u niego pacjenci chorzy na smutek, złość, nudę i brak odwagi. W humorystyczny sposób Doktor Muzyka opowiadał jak należy stosować jego „leki”.    

Festiwal Piosenki i Tańce Naszego Regionu

festiwal-piosenki-i-tance-nr  W dniu 18 maja 2016 r. w białostockim Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki odbył się coroczny Festiwal "Piosenki i Tańce Naszego Regionu". Podobnie jak w latach poprzednich nasze przedszkole współorganizowało tę regionalną imprezę. Patronatem honorowym uroczystość objęli: Podlaski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Białegostoku oraz Marszałek Województwa Podlaskiego. W tegorocznej XIV edycji Festiwalu wzięło udział ponad 309 dzieci z 22 placówek. Gościnnie wystąpiły też zespoły: Małe Kurpie oraz Buńczuk.   Nasze przedszkole reprezentował zespół teatralny "Przedszkolaki Cudaki". Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Agata Karol i Maria Bańkowska. Mali artyści przedstawili spektakl pt. "Goście u Biedronki" na podstawie wiersza Jana Brzechwy "Żuk".   Prezentacje wszystkich małych artystów zostały nagrodzone okazałymi prezentami na poszczególne placówki, dyplomami oraz pamiątkowymi statuetkami. Każdy uczestnik festiwalu otrzymał nagrodę oraz dyplom.                    

W BARWACH BIAŁO-CZERWONYCH

w-barwach-bialo-czerwonych W związku z obchodami świąt państwowych: Święta Konstytucji 3 Maja oraz Święta Flagi, przedszkolaki brały czynny udział w podkreślaniu symboliki barw narodowych, angażując swe serduszka i dziecięcą wrażliwość, w udział w projekcie organizowanym  przez m.in. przez Podlaskie Kuratorium Oświaty w Białymstoku oraz Zarząd Rodziny Szkół Imienia Bohaterów Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej. Tego dnia, każde z dzieci poczuło się w obowiązku przynieść swe ulubione zabawki w obu charakterystycznych kolorach: białym oraz czerwonym; za pomocą których dzieci następnie wspólnie stworzyły flagę Polski. Również wszystkie posiłki, podawane dzieciom w przededniu obchodów  miały charakterystyczne dla naszego państwa kolory, a więc już od śniadania, aż po podwieczorek, na talerzach widniały biało-czerwone dnia, jakie przedszkolaki, jak same przyznały z chęcią zjadły, zastanawiając się, w jakich sposób i czy uda się Paniom z kuchni wyczarować, naszego orła z państwowego godła?    

Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych

marsz-godnosciDnia 5 maja 2016 r. dzieci z grupy VI - "Kacperki" uczestniczyły w XIV Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych w Białymstoku. Dzieci, wraz z innymi uczestnikami marszu, przeszły ulicą Lipową do Rynku Kościuszki, gdzie odbył się festyn integracyjny.      

Wstęp do Sensoplastyki

wstep-do-sensoplastykiDnia 28.04.2016r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty  Rady Pedagogicznej na temat "Wstęp do Sensoplastyki". Celem spotkania było zapoznanie i wprowadzenie w świat zapachów, faktur i kolorów. Na spotkaniu rozwijana była kreatywność i twórcze myślenie poprzez pobudzanie wszystkich zmysłów jak węch, smak, zapach, wzrok i dotyk, dzięki użyciu łatwo dostępnych produktów spożywczych i pełnej palety barw. Stymulując receptory wpływaliśmy na ilość i rozwój połączeń nerwowych w mózgu.Warsztaty zorganizowane zostały w ramach Wewnątrzszkolnego Doskonalenia Nauczycieli. Szkolenie poprowadziła Pani Agnieszka Petelska z grupy VI Kacperki.  

Próbna ewakuacja

probna-ewakuacja Dnia 22 kwietnia 2016 r w naszym przedszkolu miała miejsce próbna ewakuacja przeciwpożarowa. Wzięły w niej udział wszystkie dzieci i personel obecny w przedszkolu. Na kilka minut wszystkie sale przedszkolne i pomieszczenia administracyjno - gospodarcze pozostały puste. Wszystkie dzieci bardzo sprawnie, bezpiecznie i szybko opuściły budynek. Przed budynkiem przedszkola czekała na dzieci miła niespodzianka - samochód ratowniczy Straży Pożarnej, który wzbudził ogromny zachwyt.Celem akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji oraz zapoznanie personelu i dzieci z praktycznym prowadzeniem ewakuacji osób przebywających w budynku.

Turniej warcabowy

turniej-warcabowyDnia 21 kwietnia 2016 r. w Przedszkolu Samorządowym Nr 26 Integracyjnym im. J. Strzałkowskiej-Kuczyńskiej w Białymstoku odbył się X Turniej Warcabowy "Najlepszy w warcaby". Wzięło w nim udział ośmioro dzieci z PS Nr 48 "Bajkowa Kraina", PS Nr 8, PS Nr 26 Integracyjnego, Szkoły Podstawowej Nr 34.   Zwycięzcami turnieju zostali:    I miejsce - Kamil Łaszkiewicz - PS Nr 48 "Bajkowa Kraina"    II miejsce - Daniel Zakrzewski - PS Nr 26    III miejsce - Jakub Dawidziuk - PS Nr 26    Gratulujemy!

"Pipi w krainie bajek" - audycja muzyczna

audycja-muzyczna-w-kwietniu Dnia 20 kwietnia 2016 r. w naszym przedszkolu gościliśmy  filharmoników białostockich z audycja muzyczną "Pipi w krainie bajek". Znana z odwagi i zamiłowania do przygód – Pippi Pończoszanka pragnęła odwiedzić swoich przyjaciół z innych bajek. Razem z dziećmi oraz towarzyszącymi jej muzykami przeniosła się do krainy bajek i dobranocek. Była to doskonała okazja by przypomnieć tematy muzyczne oraz piosenki z ich ulubionych filmów. Dzieci mogły przez chwilę być „aktorami” i naśladować postacie z bajek, a także razem z muzykami wykonać tak dobrze im znane utwory.    

Światowy Dzień Autyzmy

swiatowy-dzien-autyzmu2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Autyzmu. Tego dnia dzieci i pracownicy przedszkola ubrali się na niebiesko na znak solidarności z ludźmi dotkniętymi tym schorzeniem. W ramach obchodów Światowego Dnia Autyzmu przedszkolaki wykonały też prace plastyczne o tematyce "z głową w chmurach", które wyeksponowane zostały w oknach naszego przedszkola. Natomiast podczas zabaw w ogrodzie przedszkolnym powstały "niebieskie obrazki" narysowane przez dzieci na asfalcie.    

Zielony Dzień - Powitanie Wiosny

zielony-dzien-powitanie-wiosnyWe wtorek 22 marca dzieci z naszego przedszkola radośnie powitały tegoroczną wiosnę. Z tej okazji wszystkie przedszkolaki i pracownicy przedszkola ubrali się na zielono. Dzieci na zajęciach w grupach dowiadywały się czym charakteryzuje się ta pora roku i wykonywały prace plastyczne o tematyce wiosennej. Zobaczmy jak pięknie wygląda przedszkole "na zielono"!    

Warsztaty dla rodziców

warsztaty-dla-rodzicowDnia 17 marca 2016 r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty psychoedukacyjne dla rodziców "Jak z miłością i szacunkiem wyznaczać dziecku granice", prowadzone przez mgr Ewę Karbowską i mgr Paulinę Średnicką. Rodzice uczestniczący w zajęciach otrzymali wskazówki odnośnie formułowania prawidłowych komunikatów i zachęcania dziecka do współpracy.

Goście z "Jedenastki"

goscie-z-jedenastki23 lutego nasze przedszkole odwiedziły dzieci z zerówki w Szkole Podstawowej nr 11, które wzięły udział w zajęciach Mistrzów Kodowania Junior. Dzieciom podobała się zarówno zabawa na kolorowej macie jak i zajęcia z użyciem tabletów.      

Winter time

winter-time9 marca w Przedszkolu Samorządowym Nr 26 miało miejsce uroczyste rozdanie nagród uczestnikom konkursu plastyczno-językowego "Winter time - czyli zima po angielsku razem z mamą i tatą". Konkurs zorganizowała grupa dwujęzyczna "Kacperki" a polegał on na wykonaniu wspólnie z rodzicami pracy plastycznej o zimie z wykorzystaniem angielskiego słownictwa.   Zwycięzcami konkursu zostali- w kategorii 3-4 latki: Michał Łosiewicz gr. V, Wojciech Minasz gr. II, Adela Anna Zielińska gr. II, w kategorii 5-6 latki: Patrycja Jurczenko gr. VI, Maciej Szymanowicz gr. VI, Jakub Hapunik gr. VI. Pozostałe dzieci otrzymały wyróżnienia.Gratulujemy! Wystawę prac można  było obejrzeć w holu naszego przedszkola.

Dzień Otwartych Drzwi

dzien-otwartych-drzwiDnia 10 marca 2016 r. był Dniem Otwartych Drzwi naszego przedszkola. W tym dniu przyszłe przedszkolaki wraz z rodzicami mogły zwiedzić przedszkole, obserwować zajęcia w poszczególnych grupach przedszkolnych oraz uczestniczyć w zajęciach muzyczno-ruchowych. Specjalnie dla gości dzieci z grupy VI zatańczyły "taniec dworski". Rodzice spotkali się też z Panią Dyrektor, która przedstawiła zebranym zasady rekrutacji na nowy rok szkolny 2017/2017. Na koniec odwiedzające nas dzieci mogły wziąć udział w przejażdżce konnej na placu przedszkolnym.    

Segreguję, świecę przykładem

segreguje-swiece-przyklademDnia 3 marca 2016 r. nasze przedszkole odwiedziła Spółka "LECH". Dzieci z najstarszych grup - III, IV i VI zdobyły wiedzę na temat prawidłowego segregowania odpadów obowiązującego w Białymstoku. Przedszkolaki dowiedziały się również, jak ograniczać ilość odpadów w naszym życiu.      

Zajęcia katechetyczne

zajecia-katechetyczneW ramach zajęć katechetycznych dnia 26 lutego, dzieci z grupy Kacperki i Tygryski odwiedziły kościół parafialny, by wraz z kolegami wziąć udział w Drodze Krzyżowej.Przechodząc kolejne stacje Drogi Krzyżowej ksiądz proboszcz R. Balunowski opowiadał nam jak wyglądała męka Jezusa. Przechodząc stacje dzieci śpiewały słowa modlitwy "Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami". Nasze spotkanie z Panem Jezusem zakończyliśmy modlitwą oraz nauką na przyszłość, jak być lepszymi dziećmi i sprawiać radość Panu Jezusowi i naszym rodzicom.      

Sotkanie z panią dietetyk

spotkanie-z-pania-dietetykDnia 24 lutego 2016 r. w Przedszkolu Samorządowym Nr 26 w Białymstoku odbyło się spotkanie pod hasłem "Dieta anty antybiotykowa". Pani Małgorzata Markowska - dietetyk kliniczny zapoznała rodziców i pracowników naszego przedszkola z zaletami stosowania probiotyków.            

Audycja muzyczna w lutym

audycja-muzyczna-w-lutym15 lutego 2016 r. dzieci z naszego przedszkola wysłuchały bajki muzycznej pt. "Morskie opowieści". Audycja miała na celu przybliżenie przedszkolakom muzyki szantowej. Dzięki przygodom Majtka Śledzia i Kapitana Brzydkogębego młodzi słuchacze zostali zabrani w muzyczną podróż przez równik. Przy tej okazji poznali trudy pracy na okręcie, przeżyli bitwę morską i spotkanie z potworem morskich głębin.    

W kinie

w-kinieW dniu 3 lutego dzieci z naszego przedszkola  wybrały się do kina Helios w Galerii Jurowiecka  na film pt. "Fistaszki ". Dzieci z ogromnym zainteresowaniem obejrzały opowieść która dostarczyła im potężną dawkę znakomitej zabawy i pozytywnej emocji. Dzieci idąc do kina przypomniały sobie przepisy ruchu drogowego      

Autochodzik

autochodzik 27 stycznia 2016 r. dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych Straży Miejskiej w Białymstoku „Autochodzik”, czyli „Jestem bezpieczny na drodze”. Przedszkolaki z radością wcielały się w role pieszych i pojazdów na drodze. Uczyły się w ten sposób zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, umiejętności „czytania” znaków drogowych i świateł.    

"Kolędy to czas"

koledy-to-czas13 stycznia 2016 r. "Przedszkolaki-Cudaki" z naszego kółka teatralnego wzięły udział w XV Prezentacji Małych Form Teatralnych "Kolędy to czas" zorganizowanym przez PS 58 im. J. Wilkowskiego w Białymstoku. Nasze przedszkolaki pod opieką pani Agaty Karol i pani Marii Bańkowskiej pokazały bajkę "Pracowite Krasnale", rozszerzoną o część świąteczną. Przedstawienie wzbudziło zainteresowanie oraz sympatię i zostało nagrodzone za rozwiązania scenograficzne. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!    

W Lodowej Krainie - bal karnawałowy

bal-karnawalowy14 stycznia 2016 r. w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy "W Lodowej Krainie". Bal uświetnił taniec nowoczesny poprowadzony przez Królową Śniegu ze Studia Tanecznego Fair Play Białystok. Na uczestników balu (przebranych w piękne stroje karnawałowe) czekało wiele atrakcji, niespodzianek i konkursów. Przedszkolaki odwiedził też święty Mikołaj z dalekiej Laponii, który rozdał wszystkim prezenty.    

Zajęcia z robotami

zajecia-z-robotami10 grudnia 2015 r. w ramach zajęć organizowanych przez Szkołę Podstawową Innowacyjnej Edukacji nasze przedszkole odwiedzili studenci Politechniki Białostockiej. Dzieci z grup III, IV i VI uczestniczyły w bardzo ciekawych zabawach z robotami.Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć na stroniehttps://goo.gl/photos/3oAYzpQqfpTxSJBg7    

Audycja muzyczna "Świąteczne bajanie i kolęd śpiewanie"

audycja-muzyczna-w-grudniu9 grudnia 2015 roku o godzinie 9:00 odbyła się w przedszkolu audycja muzyczna "Świąteczne bajanie i kolęd śpiewanie". W trakcie audycji dzieci dowiedziały się jak świętują inne narody i wspólnie z muzykami wykonały kolędy z Niemiec, Francji, Czech, Rosji, a nawet z Ameryki.        

Mikołajki

mikolajki Dnia 7 grudnia 2015 r. do naszego przedszkola zawitał św. Mikołaj. Od samego rana dzieci nie mogły się doczekać miłego gościa. Gdy tylko pojawił się w drzwiach na wszystkich buźkach pokazał się piękny uśmiech. Mikołaj odwiedził wszystkie grupy przedszkolaków. Dla każdego dziecka przygotował piękne podarki, które miał ukryte w wielkim worze. Były piosenki, oraz wspólna zabawa z Mikołajem. Następne odwiedziny dopiero za rok. Już nie możemy się ich doczekać.     

"Pracowite krasnale"

pracowite-krasnale25 listopada dzieci z koła teatralnego "Przedszkolaki - Cudaki" wzięły udział w konkursie "Podlaskiego Forum Teatrów Dziecięcych" organizowanym przez MDK w Białymstoku, przy współpracy Kuratorium Oświaty i Wychowania. Przedstawienie "Pracowite krasnale" w wykonaniu naszych przedszkolaków zdobyło wyróżnienie w kategorii "Przedszkola" na 11 występujących placówek.Gratulujemy!    

Spotkanie ze strażnikami miejskimi

spotkanie-ze-straznikami-miejskimi16 listopada 2015r. odwiedziły nasze przedszkole panie funkcjonariuszki Straży Miejskiej. Goście przeprowadzili zajęcia w ramach akcji "Uwaga na obcych". W spotkaniu uczestniczyły dzieci ze starszych grup: "Tygryski", "Gumisie" i "Kacperki". Celem zajęć było uświadomienie dzieciom na jakie zagrożenia ze strony osób nieznajomych mogą być narażone, a także jak rozpoznać kto jest niebezpieczny i jak unikać groźnych sytuacji.        

Kto Ty jesteś?

kto-ty-jestesGratulacje dla naszych przedszkolaków uczestniczących w Przeglądzie Piosenki Patriotycznej Przedszkolaka – „KTO TY JESTEŚ…?”.    6 listopada 2015 r. dzieci z zespołu wokalno muzycznego prowadzonego przez Urszulę Wolfard-Bylińską uczestniczyły w VII Przeglądzie Piosenki Patriotycznej Przedszkolaka "KTO TY JESTEŚ…?". Dzieci: Izabela Ostaszewska, Wiktoria Gutowska, Tymon Choiński zaprezentowały piosenkę pt. "Jedenasty listopada". Występ odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku. Gratulujemy udanego występu wszystkim małym artystom!

Dzień postaci z bajek

dzien-postaci-z-bajek5 listopada 2015 r. do naszego przedszkola zawitali bohaterowie bajek i baśni. Dzieci ze wszystkich grup, przebrane w bajkowe stroje obejrzały spektakl "3 x królewna, 3 x smok" w wykonaniu "Teatru pod Orzełkiem".      

Kosmiczne piosenki - audycja muzyczna

kosmiczne-piosenki-audycja-muzyczna„Kosmiczne piosenki” – to tytuł audycji muzycznej, która odbyła się 23.X.2015r. o godz. 9:00 w naszym przedszkolu. W trakcie przedstawienia mali słuchacze zapoznali się z pojęciami muzycznymi staccato, legato, piano, forte.        

Spotkanie z panią weterynarz

spotkanie-z-pania-weterynarzW dniu 22 września 2015 r. nasze przedszkole odwiedziła pani Barbara Wolfram, lekarz weterynarii. Wszystkie dzieci mogły się dowiedzieć o tym jak dbać o swoje zwierzęta domowe oraz wiele fascynujących historii o pracy weterynarza. Dzięki temu wyjątkowemu spotkaniu nasze przedszkolaki poszerzyły swoją wiedzę o świecie zwierząt, ich potrzebach i zwyczajach.    

Dzień Nauczyciela

dzien-nauczycielaDzień Edukacji Narodowej w przedszkolu to nie tylko święto nauczycieli, ale też wszystkich tych, którzy oddają całe swoje serce, aby dzieciom w przedszkolu było naprawdę dobrze i bezpiecznie.W tym roku gościliśmy na obchodach Dnia Nauczyciela naszą absolwentkę Agnieszkę Kucharewicz. W ramach części artystycznej Agnieszka wykonała kilka utworów na pianinie. Następnie dzieci z grupy V "Puchatki" zaprezentowały swoje umiejętności śpiewając przedszkolne piosenki. Na zakończenie uroczystości pani vicedyrektor Dorota Rożko wręczyła pracownikom przedszkola pamiątkowe dyplomy.  

Wizyta przedszkolaków z PS 43

wizyta-przedszkolakow-ps43We wtorek 13 października 2015 nasze przedszkole odwiedzili goście z Przedszkola Samorządowego Nr 43 w Białymstoku. Grupa przedszkolaków wraz z nauczycielami uczestniczyła w zajęciach przybliżających ideę i pokazujących możliwości programu Mistrzowie Kodowania Junior, w którym bierze udział nasze przedszkole.      

Balonowe szaleństwo

balonowe-szalenstwoW poniedziałek 5 października 2015 r. w przedszkolnym ogrodzie odbył się piknik rodzinny pod hasłem "BALONOWE SZALEŃSTWO". Dzieci wraz z rodzicami obejrzały spektakl "Fintikluszki - folkowe okruszki" w wykonaniu wędrownego teatru MAŁE MI. Po przedstawieniu miał miejsce w pokaz animacji balonowych na którym można było zobaczyć jak wykonać balonowe zabawki. Na uczestników pikniku czekały też atrakcje przygotowane przez pracowników przedszkola: konkurs rodzinny "Co nieco z balonów", turniej warcabowy - Maxi warcaby, "wyścig ślimaków", "Balonowe gniotki - zrób to sam", malowanie balonów, kącik kulinarny, angielski w ogrodzie, balonowe niespodzianki oraz jazda konna!

Wizyta policjantów

wizyta-polcjantow Dnia 21 września 2015r. w ramach spotkań „Poznajemy zawody naszych rodziców” gościliśmy naszym przedszkolu policjantów. Spotkanie  nosiło tytuł „Ogólne zasady w ruchu drogowym”. Dzieci z wszystkich grup wysłuchały prelekcji na temat bezpiecznego zachowania się na drodze. Przedszkolaki mogły obejrzeć z bliska radiowóz i motocykl policyjny. Wielu emocji dostarczyła też prezentacja umiejętności psów policyjnych.        

Sprzątanie Świata

sprzatanie-swiata Dnia 18 września jak co roku nasz przedszkole włączyło się do akcji "Sprzątania Świata", by od najmłodszych lat uczyć dzieci zasad dbania o przyrodę i segregowania odpadów. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali plastikowe worki na śmieci i ochronne rękawiczki. Przedszkolaki sprzątały nasz ogród, a także zbierały śmieci w okolicy przedszkola.      

Inauguracja Programu Mistrzowie Kodowania Junior

inauguracja-programu-mistrzowie-kodowania W dniu 16 września 2015r. o godz. 11:00 w naszym przedzszkolu rozpoczęła się uroczystość inauguracji Programu Mistrzowie Kodowania Junior. W inauguracji wzięli udział: - Pan Adam Poliński – Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku reprezentujący Prezydenta Miasta Białegostoku- Pan Damian Raczkowski- Poseł na Sejm RP- Pan Jacek Żalek – Poseł na Sejm RP- Pan Wojciech Strzałkowski – Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Białymstoku- Pani Lucja Orzechowska –Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miasta Białegostoku- Pani Anna Sidorowicz – Zastępca Dyrektora Wydziału Rozwoju Edukacji w Kuratorium Oświaty w Białymstoku.- Pan Zdzisław Karwowski – Prezes BIT S.A- przedstawiciele organizatorów programu „Mistrzowie Kodowania Junior” – Pani dyrektor Blanka Fijołek, CSR & Sponsorship Senior Manager, oraz Pan dyrektor Tomasz Chomicki, Business Development Managera. „Mistrzowie Kodowania Junior” to młodsze rodzeństwo programu „Mistrzowie Kodowania”, który rozpoczął się równo 2 lata temu. W 2013 roku w program „Mistrzowie Kodowania” zaangażowane były zaledwie 34 szkoły. Z każdą kolejną edycją ta liczba rosła. W tegorocznej 3. edycji „Mistrzów Kodowania” tych szkół będzie aż 1200! Łącznie ponad 100 000 uczniów z całej Polski. Misją programu jest: rozwijanie kompetencji miękkich u dzieci, nauka logicznego myślenia, zachęcenie dzieci do współpracy w grupie, kształtowanie u dzieci dobrych nawyków cyfrowych, oraz upowszechnianie wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii. Dla najmłodszych proponowane aktywności są świetną zabawą, która przy okazji, a nawet przede wszystkim pobudza je do samodzielnego myślenia, do poszukiwania nieszablonowych rozwiązań, do kreatywnych, twórczych działań i która uczy ich tak ważnej dzisiaj pracy zespołowej. Nauczycielki w dowolnej chwili proponują dzieciom jedną z kilkudziesięciu aktywności. Np. układanie obrazkowego sudoku na specjalnej macie, szacowanie z użyciem wagi, taniec według pewnego schematu, kodu…  Programem zajęć zostało objętych około 1000 przedszkolaków i 50 nauczycieli przedszkolnych z wybranych 18 przedszkoli ze wszystkich województw w kraju, w tym m.in. Przedszkole Samorządowe nr 26 Integracyjne im. Joanny Strzałkowskiej – Kuczyńskiej w Białymstoku jako jedyne w województwie Podlaskim. W program zaangażowane zostały przedszkola z (wymienić wybrane jako m.in.): Warszawy, Ełku, Sochaczewa, Łodzi, Legionowa, Włocławka, Trzcianki, Lublina, Słupska, Głogowa, Rzeszowa, Lubska, Nowego Targu, Gryfina, Dąbrowy Górniczej, Opola i Kielc. Nauczycielki ze wszystkich tych przedszkoli brały udział w specjalnym szkoleniu, na którym poznawały tajniki kodowania oraz scenariusze zajęć opracowane przez ekspertów. Zobaczmy teraz jak wyglądało to szkolenie. Mata „Mistrzów Kodowania Junior” to autorski pomysł. Stanowi doskonałą, wielofunkcyjną pomoc dydaktyczną. Jej schemat jest bardzo prosty, ale przez to uniwersalny i pozwalający na w zasadzie nieograniczone możliwości przeprowadzenia na niej różnorodnych gier, zabaw i ćwiczeń pobudzających najmłodszych do myślenia. Dzieci uczą się na niej układać proste schematy wg ustalonego lub wymyślonego przez nie same kodu, uczą się liczyć, tworzyć historie, podejmują działania wspólnie z innymi dziećmi. Kolejnym etapem zajęć, uzupełniającym zajęcia przeprowadzane bez urządzeń, jest nauka programowania na tabletach z wykorzystaniem przede wszystkim aplikacji Scratch Junior, stworzonej  przez Massachusetts Institute of Technology z myślą o najmłodszych dzieciach. Dużą wagę przykładamy do tego, aby kontakt dzieci z technologią odbywał się zawsze pod okiem nauczyciela, który jest  dla nich najlepszym przewodnikiem. Uczy najmłodszych,  jak prawidłowo korzystać z urządzeń, narzuca zasady i normy, pomagając w ten sposób dzieciom odnaleźć się w nowej sytuacji i budując im bezpieczną przestrzeń do poznawania cyfrowego świata. Co ważne, zachęca dzieci do pracy w parze lub w grupie.

Wizyta pani minister edukacji

wizyta-pani-minister-edukacjiW dniu 14 września 2015 roku pani Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji odwiedziła Przedszkole Samorządowe nr 26 Integracyjne im. Joanny Strzałkowskiej-Kuczyńskiej w Białymstoku. Podczas wizyty pani minister obserwowała zajęcia w poszczególnych grupach przedszkolaków oraz zajęcia indywidualne dzieci w gabinetach specjalistów.  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć (fot. - Piotr Mojsak).