POZNAJ NASZE PRZEDSZKOLE

Zapraszamy do obejrzenia filmu promocyjnego "Mój dzień w Przedszkolu Samorządowym nr 26 Integracyjnym im. Joanny Strzałkowskiej-Kuczyńskiej w Białymstoku", oraz filmu "Inni?... Tacy sami!" zrealizowanego przez ORE.


Mój dzień...

Inni?... 

Prezentacja EUROPO JESTEŚMY Z TOBĄ

 

   W roku szkolnym 2015/2016 nasza anglojęzyczna grupa przedszkolna realizująca program nauczania dwujęzycznego „Bilingual Kids” nawiązała współpracę z polską szkołą w Australii - The Polish School of Sydney in Randwick zakresie edukacji, propagowania wartości patriotycznych, poznawania tradycji, kultur polskiej i australijskiej.

Współpraca w głównej mierze dotyczy: wymiany doświadczeń w zakresie edukacji dzieci w wieku wczesnoszkolnym, wspierania wymiany doświadczeń kadry nauczycielskiej, prowadzenia wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych, poznawania przez uczniów polskiej i australijskiej kultury, tradycji, obyczajów, pogłębiania w uczniach poczucia polskiej świadomości narodowej i dumy z pochodzenia polskiego poprzez propagowanie wartości patriotycznych, wymiany materiałów edukacyjnych, organizowania konkursów, wystaw oraz innych prezentacji niezbędnych do realizacji przedsięwzięć edukacyjnych, wymiany rezultatów w uzgodnionej tematyce.

Poniżej - korespondencja jaką wymieniły między sobą grupy przedszkolne:

Z Sydney:

 Właśnie zakończył się trzeci semestr w Polskiej Szkole w trakcie którego uczniowie doskonalili swoje umiejętności poprzez zabawę, która była tematem przewodnim zajęć. Dzieci miały okazję nauczyć się gra w popularną w Polsce grę karcianą "Piotruś". Ku miłemu zaskoczeniu loteryjka bardzo spodobała się dzieciom. Nie lada wyzwaniem dla uczniów grupy Kindergarten była nauka rymowanki "Ślimak, ślimak, wystaw rogi". Wspólne jej powtarzanie z zamkniętymi oczami okazało się dobrą metodą do zapamiętania słów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również legenda "O smoku Wawelskim". W celu zapamiętania nowego słownictwa dzieci stworzyły własną książeczkę pt" Plac Zabaw" z obrazkami przedstawiającymi zabawki i sprzęt znajdujący się na nim. W minionym semestrze wprowadzone zostały nowe litery "„P, W, R, Z, F, H, Ą, Ę Ł"  Dzięki "Krzyżówkom sylabowym" uczniowie doskonalili czytanie metodą sylabową oraz pisanie ze słuchu. Natomiast zabawy na tablicy interaktywnej wprowadziły dzieci w świat figur geometrycznych takich jak kwadrat trójkąt, prostokąt i koło. Zabawy z kolorowymi piłkami oraz eksperyment edukacyjny z barwnikami spożywczymi to jedne z metod, dzięki którym utrwaliliśmy nazwy kolorów podstawowych i pochodnych. Ostatnie zajęcia wszystkie dzieci spędziły otoczone zapachami słodkości. Dekorowanie ciasteczek w kształcie figur geometrycznych  dało dzieciom wiele radości. 
 Pozdrawiamy 
Marta Aloszyn i Dzieci  z Polskiej Szkoły w Sydney

Wersja Angielska:
In the third semester of the school year the students improved their skills and they focused on “Plays and Games”.  Children had an opportunity to learn how to play popular Polish card games such as “Peter”, which they liked very much. They al
so learned some nursery rhymes eg. “Ślimak, ślimak, wystaw rogi”.  It was a great challenge for them. Children repeated  all of the words with their eyes closed, which was a good way to memorize words. “The Legend of the Wawel Dragon” was interesting for children too.  They created their own booklet “Playground” with the pictures of toys and equipment used in a playground. In the past term the children learned the new Polish letters: " P, W, R, Z, F, H, Ą, Ę, Ł ". By doing syllable crossword puzzles the pupils improved their reading skills. They also practised dictation. We all practiced the names of the shapes such as a square, rectangle, triangle and circle.  We used colourful balls and educational experiment such as food colouring substances to practice the name of primary colours and secondary colours. The last activity was accompanied by the smell of sweets. Decorating cookies in the shape of geometric figures gave children a lot of fun.

 

Z Sydney:

I jeszcze parę zdjęć z naszych ostatnich zajęć.
Pozdrawiamy,
Dzieci z grupy Kindy z Szkoły Polskiej w Randwick.

Z Sydney:

W nowym roku szkolnym Klasa Kindergarten liczy 13 osób. Tematem przewodnim pierwszego semestru są "Zwierzęta". W związku, z tym poznajemy słownictwo związane ze światem zwierząt. Nie obce są już uczniom zwierzęta żyjące w lesie, w morzu, dżungli czy w gospodarstwie domowym. W trakcie 6 tygodni nauki poznaliśmy litery M, T, A, O, I, S. Aby nie zapomnieć poznanych liter, tworzymy na każdych zajęciach bransoletki z literowych koralików. Co tydzień do bransoletek dokładamy jedną nowo poznaną literę. Nauczyliśmy się piosenki "1,2,3,4,5". Krótka piosenka pomogła uczniom poznać cyfry. Od nowego tygodnia będziemy uczyć się piosenki "Abecadło". Na zajęciach wykorzystujemy szkolne Ipady a w następnym semestrze rozpoczniemy pracę z tablicą interaktywną. Polska staje się coraz mniej obca australijskim studentom. Wszyscy już potrafią odnaleźć Polskę na mapie świata. Wiemy już dokładnie gdzie w Polsce możemy zobaczyć góry, jeziora i morze. Następna nasza podróż po Polsce rozpocznie się w głównych jej miastach: w Krakowie, w Warszawie, w Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku.
Kadra pedagogiczna Polskiej Szkoły w Randwick uczestniczyła w bieżącym roku szkolnym w kursie pierwszej pomocy oraz warsztatach rozwijających umiejętność korzystania z urządzeń takich jak: Ipady oraz tablica interaktywna.
Ponadto Polska Szkoła w Randwick dnia 2 kwietnia 2017 roku organizuje coroczny piknik "Mushroom Picking/Grzybobranie - Święto Rydza z Polską Szkołą".
W następnym miesiącu zostanie opublikowany pierwszy w tym roku Biuletyn z wiadomościami z Polskiej Szkoły w Randwick.
Z dumą donosimy, że Szkoła Polska w Randwick jako jedyną szkołą w Australii, która jest partnerem projektu "Edukacja dwujęzyczna". Celem tego projektu jest upowszechnianie edukacji dwujęzycznej oraz promowanie wczesnej nauki czytania jako strategii wychowawczej rodziny.

Serdecznie pozdrawiamy całą grupę VI Kacperki i  do usłyszenia!

Z Białegostoku:

Dnia 17.06.2016r. grupa dwujęzyczna odbyła wycieczkę na osiedlową pocztę. W ramach wymiany doświadczeń z polską szkołą w Sydney dzieci wysłały przygotowany album pt. „Nasza Polska”. Zawierał on informacje o naszym kraju wraz z rysunkami i kartami pracy przygotowanymi przez dzieci. Celem wymiany było przybliżenie kultury, tradycji i zwyczajów polskich. Dzieci wysłały również samodzielnie wykonaną książeczkę do kolorowania „Moja ulubiona bajka”. Mamy nadzieję, że materiały przygotowane przez naszą grupę spodobają się małym Polakom w Sydney.

Z Białegostoku:

14 czerwca w grupie "Kacperków" odbyły się zajęcia o naszym mieście. Poznaliśmy legendę o powstaniu Białegostoku i obejrzeliśmy najważniejsze obiekty naszego miasta. W ramach zajęć plastycznych wyklejaliśmy herb miasta Białystok lub rysowaliśmy Pałac Branickich, który jest naszym najpiękniejszym zabytkiem.

Z Sydney:

W zeszłą Sobotę 4 czerwca 2016 roku w naszej szkole odbył się Dzień Prezentacji, który w tym roku był poświęcony Rodzinie. Wszystkie klasy wystąpiły przed swoimi Rodzicami. Dla naszych uczniów był to wyjątkowy dzień. Grupa Kindergarten zaśpiewała piosenkę "Moja Rodzina" a dzieci wręczyły swoim Rodzicom własnoręcznie udekorowane pierniczki. Na koniec na dzieci czekała niespodzianka z okazji Dnia Dziecka. Uczniowie mieli okazję podziwiać sztuczki magika. Rodzice natomiast zostali zaproszeni na poczęstunek. Występy naszych uczniów możecie obejrzeć na naszej stronie na facebooku.
https://www.facebook.com/PolishSchool/?fref=ts
Ponadto tego dnia nasze urocze nauczycielki reprezentowały Szkołę Polską w Randwick na corocznej kolacji zorganizowanej przez Fedracje Szkół Etnicznych w Nowej Południowej Walii.
Pozdrawiamy Was serdecznie z Australii, w której mamy teraz Zimę a drzewa wyglądają jesiennie :)

Z Białegostoku:

Dnia 03.06.2016 r. odwiedziła naszą grupę pani Marta ornitolog i przeprowadziła interesujące zajęcia nt. „Jak różne są ptaki, czyli o bioróżnorodności wśród ptaków słów kilka”. Mieliśmy okazję poznać różne gatunki ptaków występujących w Polsce. Oglądaliśmy ich pióra. Dowiedzieliśmy się między innymi, że ptakiem mającym najmiększe pióra jest sowa. Ornitolodzy podglądają życie ptaków przez lornetkę my również mieliśmy okazję popatrzeć jak wygląda świat widziany przez małe szkiełka.
Bardzo spodobały nam się wiersze Jana Brzechwy pt. „Czapla i żuraw” i „Sójka” czytane przez panią Martę.
Przesyłamy Wam również prezentację multimedialną przyniesioną przez naszego gościa abyście mogli poznać ptaki występujące w naszym kraju i obrazek sójki do kolorowania według wzoru.
Dzięki temu spotkaniu zainteresowaliśmy się światem ptaków oraz zrozumieliśmy, jak ważne jest szanowanie środowiska przyrodniczego.
Interesuje nas bardzo, jakie ptaki żyją w Australii.

Z Białegostoku:

W związku ze zbliżającym się Dniem Rodziny w naszej grupie trwają przygotowania do uroczystości. W ubiegłym tygodniu przygotowywaliśmy prezenty dla rodziców- wiosenne łąki. Mamy nadzieję, że spodobają się naszym najbliższym.
Z niecierpliwością oczekujemy na piknik z tej okazji. Jest on już naszą przedszkolną tradycją. Wkrótce wyślemy Wam zdjęcia z naszej wspólnej zabawy.

Z Sydney:

Dzisiaj zdajemy Wam relację z naszych zajęć, które odbyły się 21 maja 2016 roku. Tego dnia powitaliśmy w naszej klasie nowego ucznia- Luca. Od tego semestru nasza klasa liczy 11- tu uczniów. 

Przed nami już za tydzień ( 28 Maja) bardzo ważny dzień - Dzień Prezentacji. W związku tym, w tym tygodniu odbyła się próba generalna, na której to zaśpiewaliśmy piosenkę "Moja rodzina". Mamy nadzieję, że za tydzień uda nam się ją bezbłędnie i głośno zaśpiewać. W tym roku Dzień Prezentacji będzie poświęcony Rodzinie. W związku z tym przygotowaliśmy na zajęciach prezenty dla naszych Rodziców, które wręczymy podczas uroczystości. Dekorowaliśmy pierniczki w kształcie serc, które Pani Marta specjalnie upiekła w domu. Nasza sala pachniała wypiekami :) Wszyscy ochoczo pracowaliśmy.

Odrobiliśmy też pracę domową, czyli namalowaliśmy nasze rodziny. Następnie na forum klasy każdy z nas opowiedział o swojej pracy plastycznej. 

Na zajęciach doskonaliliśmy naszą wiedzę dotyczącą pór roku. Słuchaliśmy wierszy, dopasowywaliśmy obrazki do poszczególnych pór roku. Poznaliśmy nowe słownictwo związane z Zimą i Wiosną. Bawiliśmy się w rozpoznawanie pór roku i szukaliśmy osoby, która posiada taką samą porę roku. Poznaliśmy nową literę "D" i tworzyliśmy dla Was kolejne dwa rozdziały książki "Symbole narodowe Australii" oraz "Rdzenni mieszkańcy Australii". Nie wiele mamy czasu na zajęciach, dlatego będziemy kończyć nasze prace za tydzień. Na początku czerwca wyślemy pocztą naszą książkę do Was.

Z Sydney:

W Australii w każdą drugą niedzielę maja obchodzony jest Dzień Mamy. W tym roku Święto te obchodzone było 8 maja. Tradycją australijską jest, że tego dnia zaprasza się Mamusie na uroczyste śniadanie i wręcza się bukiet kwiatów.  W związku z tym, dzieci z Polskiej Szkoły na lekcji w dniu 7 maja przygotowały swoim Mamom specjalne kubki z niespodzianką w środku.

Naszym tematem przewodnim w tym semestrze są Pory Roku. Poznaliśmy już nazwy wszystkich pór roku, potrafimy je odróżniać. Na drugich zajęciach w tym semestrze poznaliśmy dokładnie Zimę. Wycinaliśmy puzzle przedstawiające Zimę a następnie je przykleiliśmy tworząc z nich obrazek. Na koniec każdy starał się samodzielnie w języku polskim opowiedzieć co widzi na obrazku.
Bawiliśmy się również w zabawę "Prawda czy fałsz". Rozróżnialiśmy zdania prawdziwe od fałszywych. Dostaliśmy od Pani Marty specjalne etykiety - jeśli zdanie o Zimie było prawdziwe podnosiliśmy patyk z napisem TAK, a jeżeli zdanie było fałszywe to podnosiliśmy patyk z napisem NIE.
Kolejną literkę jaką poznaliśmy było "U". Pisaliśmy ją po śladzie i w zeszycie. Rozwiązywaliśmy zagadki w książce. Losowaliśmy sylaby oraz zdania i staraliśmy się je czytać samodzielnie.
Na koniec zajęć przygotowaliśmy dla Was kolejną stronę książki " Poznajemy Australię". Tym razem pracowaliśmy nad rozdziałem "Zwierzęta Australii". 

Z Białegostoku:

Dzieci z grupy VI Kacperki postanowiły promować swój kraj oraz zachęcić przedszkolaków do odwiedzenia Polski. W ramach zajęć, które odbyły się 6 maja 2016 r. postanowiliśmy opowiedzieć o naszym rodzimym mieście Białymstoku oraz pięciu ważnych miastach Polski: Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu. Pierwsze zajęcia poświęciliśmy na przedstawienie naszego symbolu narodowego jakim jest polska flaga oraz podróże po mapie Polski.

Z Sydney:

Dnia 30 kwietnia 2016 roku dzieci z grupy Kindergarten, kolorowały Flagę Polski z okazji zbliżającego się 2 maja Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia dzieci poznały nową literę K oraz utrwalały nazwy kolorów. Jednocześnie Polska Szkoła w Sydney była organizatorem Grzybobrania. Relacja  z naszego pikniku rodzinnego dostępna jest na stronie polskiego magazynu w Australii :

http://www.bumerangmedia.com/2016/04/rodzinne-grzybobranie-z-polska-szkoa-w.html#more